Return to Headlines

Math Field Day 2018

Mercer County Schools' Annual Elementary/Middle Math Field Day event was held at Concord University on Monday. The event, which serves as a qualifier for the Regional Math Field Day, is the first step toward the State Math Field Day upcoming in the Spring at Fairmont State University.

Students participated in a variety of mathematical competitions including: Quantity Estimation, Mental Math Estimation, Mental Math Exact Answer, Math Relay and a Written Math Exam.

Math Field Day Winners

 

 

 

 

 

Congratulations to the winners:

MATH RELAY

4TH GRADE
SENORA COSBY STRALEY
ETHAN CAROSI CERES
JACOB STULL MERCER
CADE CARR BIS
TYLER HUFFMAN SPANISHBURG
KYLE REED GLENWOOD

5TH GRADE
KRISALYN STARKEY BIS
MATTHEW WEISS ATHENS
JEREMY RIGGS SPANISHBURG
LUCAS DEMES LMS
REBECCA HALL BLUEWELL
LIAM DIETZ BRUSHFORK

6TH GRADE
JOEY RICE PVMS
CARLEY HURT PMS
TYAUAN WORTH BMS
FAITH SIGMON PVMS
MATTHEW MURPHY PVMS
QUINN BROWN BMS

WRITTEN TEST

4TH GRADE
1ST OWEN HELMANDOLLAR OAKVALE
2ND ETHAN MORELOCK MERCER
EMILY CHATMAN SUN VALLEY
3RD JACOB STULL MERCER

5TH GRADE
1ST BEN WILLIAMS MELROSE
2ND PATRICK ROBINSON GLENWOOD
3RD GABRIEL SPENCER BIS
KIARAH GRIMM CERES
BAUSTIN MORGAN MELROSE

6TH GRADE
1ST QUINN BROWN BMS
NATHAN DINGER GLENWOOD
PAIGE FOX PVMS
ISABELLA MITCHEM PVMS
2ND JOEY RICE PVMS
3RD CAYDEN HESS BMS
FAITH SIGMON PVMS
SAMUEL PENDERGRASS PMS

MENTAL MATH EXACT

4TH GRADE
1ST ETHAN MORELOCK MERCER
JACOB STULL MERCER
EMILY CHATMAN SUN VALLEY
2ND NICK PENERGRASS MERCER
DANICKA HAGERMAN MONTCALM
OWN HELMANDOLLAR OAKVALE
3RD JACOB FLANIGAN MERCER
SENORA COSBY STRALEY
ETHAN CAROSI CERES
EMILY JOHNSON STRALEY
BROOKLYN VIA MELROSE
CADE CARR BIS
JOEY CROYE BIS
AJ ROBERTS MELROSE
MULEY SEMONES LMS

5TH GRADE
1ST PATRICK ROBINSON GLENWOOD
2ND BRAEDY JOHNSTON MELROSE
3RD LUCAS DEMES LMS
BEN WILLIAMS MELROSE
AMYA COSBY MERCER
KAMRON TAYLOR SUN VALLEY

6TH GRADE
1ST CALEB CHRISTIAN PVMS
2ND QUINN BROWN BMS
NATHAN DINGER GLENWOOD
3RD MATTHEW MURPHY PVMS

MENTAL MATH ESTIMATION

4TH GRADE
1ST NICK PENDERGRASS MERCER
2ND KYLE REED GLENWOOD
3RD BROOKLYN VIA MELROSE

5TH GRADE
1ST PATRICK ROBINSON GLENWOOD
2ND BAUSTIN MORGAN MELROSE
KILONAH RASH STRALEY
3RD CALUM KISER LMS
BEN WILLIAMS MELROSE
JORDAN PRICE MONTCALM

6TH GRADE
1ST CAYDEN HESS BMS
2ND QUINN BROWN BMS
NATHAN DINGER GLENWOOD
3RD TY THOMSPON GLENWOOD
MATTHEW MURPHY PVMS
SAMUEL PENDERGRASS PMS

QUANTITY ESTIMATION

4TH GRADE
1ST ETHAN MORELOCK MERCER
2ND WHITNEY WHITE GLENWOOD
3RD NICK PENDERGRASS MERCER

5TH GRADE
1ST GABE SPENCER BIS
2ND MADELYN COLE ATHENS
BRADEN FARLEY BIS
3RD JACOB LAFFERTY SPANISHBURG

6TH GRADE
1ST NATHAN DINGER GLENWOOD
MATTHEW MURPHY PVMS
2ND QUINN BROWN BMS
3RD ADREANAH GERWIG BMS
MADDIE LAWSON BMS
TY THOMPSON GLENWOOD
XAVIER SKEENS MONTCALM
FAITH SIGMON PVMS
CALEB CHRISTIAN PVMS
CARLEY HURT PMS
ADRIAN ANDERSON PMS
SAMUEL PENDERGRASS PMS

OVERALL WINNER

4TH GRADE
1ST ETHAN MORELOCK MERCER
2ND OWEN HELMANDOLLAR OAKVALE
3RD NICK PENDERGRASS MERCER
4TH JACOB STULL MERCER

5TH GRADE
1ST PATRICK ROBINSON GLENWOOD
2ND GABE SPENCER BIS
3RD BEN WILLIAMS MELROSE
4TH BAUSTIN MORGAN MELROSE

6TH GRADE
1ST NATHAN DINGER GLENWOOD
2ND QUINN BROWN BMS
3RD MATTHEW MURPHY PVMS

 

 

4TH CAYDEN HESS BMS